Idén harmadik alkalommal rendezik meg a Kabay János emlékhetet, amelyen tiszavasvári világhírű szülöttjére a fájdalomcsillapítás atyjára emlékeznek. Az esemény szervezője Szabolcs- Szatmár- Bereg Megye természettudományi múzeuma a Vasvári Pál Múzeum május 14-19. között kiállításokkal, ünnepi megemlékezéssekkel, tudományos témanapokkal, előadásokkal és várja az emlékezni vágyókat.
Új időszaki kiállítás nyílik a Vasvári Pál Múzeumban kapcsolódva a Szabadegyetem előadás témájához. „Egy szenvedéses út képekben”címmel Ringhoffer József jelenleg Münchenben élő egykori tiszalöki hadifogoly képeiből nyílik kiállítás. Ringhoffer József 1927-ben született Bakonygyiróton. 1945-1953 között szovjet és magyar hadifogságban volt. Szabadulása után Németországba került és ott a Stuttgart-i dekoratív festészeti főiskola hallgatója lett. A ceruza, víz és olaj technikával készült alkotások a tiszalöki hadifogság szörnyűséges emlékeit idézik fel. A művész a kiállítás anyagát 1992-ben Tiszalök városának adományozta.
A tiszalöki munkatábor története 1951-1953 között. Folytatódik a Vasvári Pál Múzeum Szabadegyetem című előadássorozata. Ezúttal a tiszalöki hadifogolytáborról és vízlépcsőről hallgathatnak a múzeumbarátok meg egy izgalmas és szívbemarkoló előadást. A korabeli propaganda az "Ötéves terv" egyik legnagyobb békealkotásának nevezte. Arról nem szóltak az akkori híradások, hogy kik és milyen körülmények között építették fel a vízi erőművet. 1950 Decemberében a Szovjetunió elengedte a magyar hadifoglyok utolsó csoportját, akiket háborús bűnökért külön nem ítéltek el.
Várossá válásának huszadik évfordulóját ünnepli ebben az esztendőben Tiszalök. A két szomszédos település Tiszalök és Tiszavasvári ezer szállal kötődik egymáshoz. Rokoni szálak, baráti kapcsolatok, munkahelyek kötik össze a két város lakosait. A Vasvári Pál Múzeum, mint a kistérség múzeuma április 20-án pénteken 17 órakor nyitja meg a„Tiszalök Akkor és Most” című fotókiállítást a Vasvári Pál Múzeumban.
Ezzel a címmel látható egy hónap át a Botrágyi Károly nyíregyházi grafikusművész kiállítása Vasvári Pál Múzeumban. A művész alkotásait három kategóriába lehet sorolni: rézmetszetek, linómetszetek, tollrajzok. Műveinek alapvető témája a mesevilág. A művész nem titkolja, úgy rajzol, hogy közben el akar mesélni valamit. Elkezd rajzolni és az előre tervezett vázra elkezdi feltenni a részleteket. Aprólékos, finom vonalú rajzok ezek zömében városképek, finoman megrajzolt részletekkel fák, virágok, levelek és emberek, harmóniát, rendet és nyugalmat árasztanak.
Bodnár Mihály okleveles agrármérnök, mezőgazdasági környezetvédelmi és vadgazdálkodási szakmérnök. Hosszú éveken át a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága Dél-borsodi Tájegységének vezetője volt. Jelenleg a Tiszatáj Közalapítvány agrár környezetvédelmi mintagazdaságának vezetője. Szakterülete az agrár - környezetvédelem, a mezőgazdasági termelés és a természetvédelem kapcsolata. Kutatási területe a halastavakon, illetve vízi szárnyas telepeken folyó termelés és a vadon élő madarak kapcsolata, valamint a túzok élőhelyi igényei, védelmének lehetőségei.
Szeretem a természetet címmel pályázatot hirdetünk az alábbi két korcsoportban: Óvodás, alsó tagozatos iskolás. Pályázni lehet a természet szeretetével kapcsolatos bármilyen témakörrel. A pályaművek A/4-es méretű rajzlapon, tetszőleges technikával készülhetnek. A rajzlap hátoldalán kérjük, tüntessék fel a pályázó: nevét, életkorát, óvodája, iskolája címét, a felkészítő nevét, elérhetőségét (telefonszámát). Valamint kérjük, hogy csoportosan küldött pályázati anyagok esetén az intézmények készítsenek egy listát is az előbbi adatokkal a beküldött munkákról!
Vidám népszokások, jellegzetes farsangi és téltemető hagyományok elevenednek meg február 25-én szombaton Tiszavasváriban a Vasvári Pál Múzeumban. A program szervezői minden korosztály számára érdekes programot ígérnek. Lesz maskarakészítés játszóház és maszkabál is, ahol az érdeklődők megtudhatják hogyan zajlott régen Szentmihályon a farsang időszaka. Fellép Hajdú Ágota és csapata Farsangi muzsika című előadásukkal.
Itt a tavasz, itt a könnyed péntek esti borozások ideje. Idén első alkalommal várja kultúra és gasztronómia szerelmeseit a Vasvári Pál Múzeum. Borakadémia című programsorozat 2011 –ben indult azzal a céllal, hogy a kulturált borfogyasztást hirdetése. A programsorozat idei első vendége a Nyakas Pincészet lesz április 27- én pénteken este 19 órától. A pince az Etyek-Budai borvidéken található meg, ahol több 120 hektárnyi szőlőültetvényen állítanak elő kiváló minőségű borokat. A Nyakas Pincészet a meszes altalajú Zsámbéki-medencén kívül a Budai-hegység lejtőin rendelkezik dűlőkkel.A nevét a medencét átszelő Gerecse nyúlványáról kapta. A kizárólag kézzel és a fajták jellegéhez igazodó szüretelésnek köszönhetően a Nyakas Pincészet borai hamar a magyar borkedvelők egyik kedvenceivé váltak.
Április 08-án vasárnap húsvéti játszó és táncház lesz a Váci Mihály Gimnáziumban. Délután 15 órától Vasvári Pál Múzeum munkatársai segítségével. tojásfestés, színezés, kézművesedés várja az érdeklődőket. A játszóházra a belépő nincs, de a szervezők azt kérik, hogy mindenki, aki tojást akar díszíteni minimum egy darab főtt tojást hozzon magával. Este 19 órától élőzenés táncház lesz a Kör- Karély és Göbölyös táncegyüttesekkel ahol bárki táncra perdülhet kedve szerint.A táncházra a belépő:500 Ft/fő
[Első] << Előző 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Következő >> [Utolsó]