A fájdalomcsillapítás atyjára emlékeznek

Idén harmadik alkalommal rendezik meg a Kabay János emlékhetet, amelyen tiszavasvári világhírű szülöttjére a fájdalomcsillapítás atyjára emlékeznek. Az esemény szervezője Szabolcs- Szatmár- Bereg Megye természettudományi múzeuma a Vasvári Pál Múzeum május 14-19. között kiállításokkal, ünnepi megemlékezéssekkel, tudományos témanapokkal, előadásokkal és várja az emlékezni vágyókat.

Kabay János 1896. december 27-én született a Szabolcs megyei Büdszentmihályon. (ma Tiszavasvári) Kabay 1924-ben tette le gyógyszerészi esküjét, és ezután kezdett kísérletezni a morfinnal és a mákkal. Gyorsan célhoz ért:1925. május 1-jén bejelentették a szabadalmat. Eljárás ópium alkaloidok előállítására címmel. 1927-ben Büdszentmihályon, megalapította az Alkaloida Vegyészeti Gyárat. Ezzel megindult találmányának üzemi méretű gyártása. Magyarországnak az óta is nagy szerepe van a világ morfin termelésében, és a mákszalmából való morfin gyártás terén. Az egyhetes programsorozat minden korosztály számára kínál programot. A szervezők célja a város világhírű szülöttjének munkásságát, értékeit, szellemi örökségét megőrizni, ápolni és bemutatni az utókor számára.

Emlékhét Programjai:
Május 14. hétfő 10 óra Vasvári Pál Múzeum:
Tudományos Téma nap Általános iskolák részére
Május 15. Kedd 10 és 14 óra Vasvári Pál Múzeum:
Tudományos Téma nap Óvodák és iskolák részére
Május 16. Szerda 10 óra Vasvári Pál Múzeum:
Tudományos Téma nap Iskolák részére
Május 17. csütörtök:
Városháza díszterem (Városháza tér 4.)
16.30: Ünnepi köszöntő: Dr. Fülöp Erik polgármester

16.40: Kabay János Ált. Iskolások ünnepi előadása

16.50: "Kémikusok - MKE - Kihívások" Kovács Attila vegyészmérnök az MKE főtitkára előadása
 Kabay János szülőháza (Báthory út.2)
17.20: Kabay János Ált. Iskolások ünnepi előadása

17.30: Ünnepi megemlékezés és koszorúzás a kegyelet virágainak elhelyezése

Vasvári Pál Múzeum (Kálvin út.7.)

17.50: Kiállítás nyitó a Vasvári Pál Múzeumban és állófogadás
Május 18. péntek:

10.00 óra: Ünnepi Megemlékezés az Alkaloida gyár előtt (Kabay János út 29.)

Köszöntő beszédek, Koszorúzás

14.00 óra: Kabay János Emléktúra - Kerékpártúra

Ismerjük meg Kabay Jánost és életének útvonalait Büdszentmihályon

Indulás a Kabay János Általános Iskolai Egységtől (Ifjúság út 4.)