December középén nyílt meg a „Raktárleletek és kincsek a Dunától keletre az őskortól a XX. századig” című időszaki kiállítás, amely több megye legértékesebb régészeti leleteit mutatja be. A kiállításban többek közt láthatóak a nagyszentmiklósi aranyleletek művészi másolatai a csókai, (Szeged) Boldogkőváraljai és prügyi, nyírlugosi leletek is.
December 17-18-án ismét megrendezésre kerül a Karácsonyi Kavalkád a Vasvári Pál Múzeumban. A közelgő ünnephez és népszokásokhoz kapcsolódó változatos, érdekes programokkal várják az érdeklődő kicsiket és nagyokat. Szombaton már kora hajnalban elkezdődik a program a múzeumkertben a hagyományőrző disznótorral, ahol a szervezők bemutatják, hogy elődeink hogyan vágták le a felhizlalt sertést. Természetesen a levágott állat minden részéből valamilyen finomság készül, amit az éhes szájú érdeklődők kóstolójegy váltása után megkóstolhatnak.
Az idei esztendő utolsó Szabadegyetemi előadásra kerül sor 2011.december 01- én csütörtökön, 17.30-tól ezúttal a Református Egyház gyülekezeti termében (Kálvin u.)"Hit és gyógyítás" címmel. Dr. Makrai Tibor mátészalkai belgyógyász főorvos tart előadást, amelyre Református gyülekezet és a múzeum baráti kör tagjai szeretettel várnak minden érdeklődőt.
Lehet bársonyos szilva, mézédes sárga vagy kajszibarack, izgalmas som, vadító eper, csipkebogyó vagy áfonya. Készüljön a lekvár bármelyik előbb említett alapanyagból is november közepén már a sötét, hűvös kamrák polcain üvegben pihennek. A magyar lekvár főzésnek komoly hagyománya van, híres-hírhedt lekvárok készülnek a Kárpátoktól az Adriáig.A Vasvári Pál Múzeum és Baráti Köre első alkalommal rendezi meg az I. Szentmihályi lekvárbörzét.
A Langaméta Óvodai szakmai munkaközösség és a Vasvári Pál Múzeum tisztelettel és szeretettel meghívja Önt a „Régi korok gyermek játékai” című kiállításra. A kiállítás megnyitó után Langaméta – Játszóház az óvónénikkel. Rongybaba, fonalbaba, hintalókészítés. Időpontja: 2011.november 26. szombat 13 óra. A kiállítást megnyitja: Vértes Imréné Piroska
A játszóházra a belépő: 200Ft/ fő
A Vasvári Múzeum igazán különleges programmal várja a minőségi borok kedvelőit a Borakadémia következő rendezvényén ezúttal a Múzeumok Őszi Éjszakája estéjén. 2011. november 12-én, szombaton 19 órakor borvacsorával egybekötött borbemutató lesz, ahol a Tokaj-Hegyaljai Bihari pincészet mutatkozik be. A borokat Bihari Tamás borász mutatja be. A vacsora előtt és után lehetőség van a múzeum megtekintésére tárlatvezetéssel. Kiállításaink közül kiemelten a figyelmükbe szeretnénk ajánlani a „Gombás András emlékezete” című időszaki kiállításunkat, amely a múzeumalapító több évtizedes munkásságát mutatja be. Az est hangulatát kellemes bárzongora estje teszi - reményeink szerint - teljessé.
Részletek a mellékelt invitálóban találhatók.
Múzeumok Őszi Fesztiválja zárásaként a Vasvári Pál Múzeum igazán különleges programmal várja látogatóit a Múzeumok Őszi Éjszakáján november 12-én, szombaton. A programok már kora délelőtt elkezdődnek és a hagyományoknak megfelelően a Márton napi népszokásokhoz kapcsolódnak. Újbor ünnep és libator lesz 10 órától a Múzeumkertben ahol az érdeklődők kipróbálhatják libahajtó,kukoricamorzsoló, gágogó, libafogó tudásukat. A nyeremény sem mindennapi, hiszen a nyertesek hazavihetnek egy-egy élő hízott libát. Napközben kirakodóvásár, borkóstoló, kemencében sült libacomb- liba tepertő és kenyérlángos, és még sok finomság várja a korgó gyomrú vendégeket.
Kukoricázó családi délután tartanak a VASVÁRI PÁL MÚZEUMBAN OKTÓBER 29-én 14 órától. Az izgalmasnak ígérkező családi délutánon mindenki kipróbálhatja, hogyan pattogtatták a sparhelten kukoricát vagy, hogyan morzsolták a tengerit régen nagyszüleink. Míg a múzeumkertben zajlik az őszi munkák bemutatása addig bent a múzeumpedagógiai foglalkoztatóban tökmécsest és őszi lampiont készíthetnek a gyerekek természetes alapanyagokból. A rendezvény legcsábítóbb pillanata a sütőtökből készült sütemények versenye lesz várhatóan, amelyre bárki jelentkezhet szombaton délután 14 óráig. Aki megméretteti sütőtökből készült süteményét, az INGYEN jöhet a rendezvényre, értékes könyvjutalmakat nyerhet!
Büdszentmihály (ma: Tiszavasvári) régóta híres a település szülötteiről így a világhírű feltaláló Kabay Jánosról, a márciusi ifjak kiemelkedő alakjáról, Vasvári (Fejér) Pálról vagy Kisszántói Pethe Ferenc újságíró, szerkesztő, mezőgazdasági szakíróról. Ha nem is a település szülöttje, de évtizedeken át itt élt és alkotott Lukács Dénes 1848-as tüzérőrnagy fia Lukács Ferenc. Méltatlanul kevés szó esik Dessewffy Emilről az MTA tiszteletbeli tagjáról és korábbi elnökéről, aki 16 éves fáradozással, nagy szakértelemmel valódi mintagazdaságot teremtett Büdszentmihályon.
„Gombás András emlékezete” címmel emlékkiállítást nyílik a Vasvári Pál Múzeumban. A múzeumalapító Gombás András 1901. január 16-án született büdszentmihályi család sarjaként (születési helye ugyan Újszász, mivel édesapja akkoriban ott kapott éppen munkát). Iskoláit a büdszentmihályi református elemi iskolában végezte, majd a hajdúnánási református gimnáziumban folytatta. Végül a debreceni Tanítóképző Intézetben szerzett tanítói oklevelet. Ezután hosszú éveken át tanított a helyi református iskolában. A szülőföld iránti szeretete késztette arra, hogy szülőfaluja régészeti, történeti és történeti kutatója, írója legyen. Régészeti kutatásaival megteremtette az alapját a helyi múzeum létesítésének. A község apraja és nagyja gyűjtésével 1963-ban létrehozta a Vasvári Pál Múzeumot, melynek vezetője lett.
[Első] << Előző 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Következő >> [Utolsó]