Több tucat helyi lokálpatrióta vett részt a Tiszavasváriban a Petőfi utcai temetőben tartott őszi sírgondozáson. A Vasvári Pál Múzeum dolgozói és baráti körének tagjai, civil érdeklődők ragadtak seprűt, locsolókannát, drótkefét és ecsetet, irtották a gyomnövényeket október 22-én, hogy méltóvá varázsolják a Kabay család nyughelyét. A családi sírban a híres gyáralapító édesapja Kabay József a település egykori jegyzője és családja nyugszik.
A Tiszavasvári Város Ruszin Nemzetiségi Önkormányzata és a Vasvári Pál Múzeum idén harmadik alkalommal rendezi meg október 19-én szombaton, 14.00 órától „Ruszin Kulturális Napját ”. A helyszín ezúttal is a Vasvári Pál Múzeum és Múzeumkert. A rendezvényt Giricz Vera az ORÖ elnöke nyitja meg majd köszöntőt mond:Tircsi Richárd az Emberi Erőforrások Minisztériuma Nemzetiségi Főosztályának osztályvezetője és Dr. Vinnai Győző kormánymegbízott. Ezt követi a "Görög katolikus egyházi emlékeink " című időszaki kiállítás megnyitása amit a Tiszabüdi tiszta szobában tárlatvezetéssel tekinthetnek meg az látogatók.
Nyolcadik alkalommal rendezik meg a Múzeumok Őszi Fesztiválját, melynek továbbra is a legfőbb célkitűzése a múzeumok széleskörű népszerűsítése. Ebben az évben 94 település 170 intézménye várja az érdeklődőket. A Múzeumok Őszi Fesztiválján országszerte 1515 programmal várja az érdeklődőket szeptember 30. október 27. között.A kezdeményezéshez csatlakozott a tiszavasvári Vasvári Pál Múzeum is.Idén második alkalommal rendezi meg a Nyíri mezőség múzeuma - csatlakozva az országos Kulturális Örökség Naphoz, valamint a Szakrális Művészetek hetéhez - a "Nyitott Templomok Hete" programot.
Tiszavasvári egy kis város Szabolcs-Szatmár-Bereg megye nyugati részén, három megye találkozásánál, a Nyíri Mezőségben. Mai nevét 1952-ben kapta Büdszentmihály és Tiszabűd egyesítésével. Még napjainkban is él a köztudatban a Bűd és Szentmihály név, melyek szájról szájra hagyományozódnak.„Szegény ember vízzel főz”- járja mifelénk a mondás. Amilyen nyersanyag volt a háznál- liszt, zsír, krumpli, tojás stb.- abból főztek az asszonyok. Nagyon találékonyak voltak, ugyanabból az alapanyagból számtalan ételféleséget tudtak készíteni.
A Magyar Televízió Zrt. országos akciót indított Itthon vagy! Magyarország, szeretlek! címmel. A kezdeményezés célja, hogy a Turizmus Világnapja és Szent Mihály nap alkalmából a közmédia csatornái (M1, Duna World, Duna, Kossuth és Petőfi Rádió) szeptember 27-29. között tematikus műsorfolyam keretében megmutassák Magyarország településeinek, köztük az honfoglalás óta létező Büdszentmihály (ma: Tiszavasvári) jellegzetességeit, értékeit és rejtett kincseit.
Megkezdődött a tanév a múzeumpedagógiai oktatásban is. A Múzeumi Oktatási és Képzési Központ a Vasvári Pál Múzeum és a KLIK Tiszavasvári Tankerülete szeptember 23-án, hétfőn délelőtt rendezte meg 2013-2014.évi tanévre vonatkozó Múzeumpedagógiai Tanévnyitóját. A szakmai konferencián a Tiszavasvári járás alap és középfokú oktatási intézmények vezetői és pedagógusai vettek részt. A köszöntő beszédek után a múzeum munkatársai részletes tájékoztatást adtak a múzeumpedagógiai programokról.
Szeptember 28-29-én Szent Mihály napja alkalmából kétnapos programsorozat várja a Tiszavasváriakat és a térségben élőket. Kézműves vásárral, középkori lovagokkal, gólyalábasokkal, csergető versennyel, lovasokkal, koncertekkel, táncosokkal és a helyi népi gasztronómia legkiválóbb ízeivel köszönti a Szent Mihály arkangyal ünnepét a város. A rendezvényen bárki közelebbről is megismerheti és kipróbálhatja nagyapáink korának mesterségeit, megkóstolhatja a régi Büdszentmihály „csipetnyi ízeit” .
Első alkalommal rendezi meg Tiszavasvári Város Önkormányzata és a Vasvári Pál Múzeum a helyi párlatok versenyét. Az első pálinka piknik nem vásár és nem is fesztivál. Nem lesznek ismert pálinka főzdék, és nem is nem lehet pálinkát vásárolni. A szervezők olyan 18. életévüket betöltött helyi vagy a térségben élők jelentkezését várják akik büszkén mutatják be házi vagy bérfőzésű pálinkájukat a szakértő zsűri előtt. A nevezett párlatoknál a jelentkező vállalja, hogy csak és kizárólag jó minőségű magyar: alma, szilva, barack, körte, cseresznye, meggy, vegyes gyümölcs és egyéb gyümölcsből készítette . A piknik alatt árusítani nem , beszélgetni és tapasztalatot cserélni lehet.
Tiszavasvári Város Önkormányzata és a Vasvári Pál Múzeum első alkalommal rendezi meg Szent Mihály-napi hagyományok felidézésként a Zúzos-lé főző versengését. A tyúkhúsleveshez leginkább hasonlítható különleges leves,az egyedi fűzerezés mellett húst, zöldségeket, zúzát, májat, pirított eperlevelet, rizst is tartalmaz amelytől íze és állaga is igazán egyedi és különleges. Az ételt a helyi múzeum néprajzi gyűjtése alapján leginkább a paraszti lakodalmak és családi eseményekkor került az ünnepi asztalra. Büdszentmihály (ma:Tiszavasvári) egyedülálló népi ételét ma is gyakran tálalják a lagzikban.
A muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi törvény alapján az Emberi Erőforrások Minisztériuma módosította a tiszavasvári Vasvári Pál Múzeum alapító okiratát. Az intézmény besorolása közérdekű muzeális gyűjteményről területi múzeumra változott. Az 1963-ban alapított múzeum a kulturális javak folyamatos gyűjtése, nyilvántartása, megőrzése és restaurálása, tudományos feldolgozása és publikálása, valamint a kiállításokon és más módon történő bemutatása során – ¬mint területi múzeum – új minősítésének megfelelően nemcsak egy, hanem több önkormányzat területére kiterjedő gyűjtőterülettel, valamint több múzeumi szakágat felölelő gyűjtőkörrel rendelkezik.
[Első] << Előző 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Következő >> [Utolsó]