Kukoricázó családi délután tartanak a VASVÁRI PÁL MÚZEUMBAN OKTÓBER 29-én 14 órától. Az izgalmasnak ígérkező családi délutánon mindenki kipróbálhatja, hogyan pattogtatták a sparhelten kukoricát vagy, hogyan morzsolták a tengerit régen nagyszüleink. Míg a múzeumkertben zajlik az őszi munkák bemutatása addig bent a múzeumpedagógiai foglalkoztatóban tökmécsest és őszi lampiont készíthetnek a gyerekek természetes alapanyagokból. A rendezvény legcsábítóbb pillanata a sütőtökből készült sütemények versenye lesz várhatóan, amelyre bárki jelentkezhet szombaton délután 14 óráig. Aki megméretteti sütőtökből készült süteményét, az INGYEN jöhet a rendezvényre, értékes könyvjutalmakat nyerhet!
Büdszentmihály (ma: Tiszavasvári) régóta híres a település szülötteiről így a világhírű feltaláló Kabay Jánosról, a márciusi ifjak kiemelkedő alakjáról, Vasvári (Fejér) Pálról vagy Kisszántói Pethe Ferenc újságíró, szerkesztő, mezőgazdasági szakíróról. Ha nem is a település szülöttje, de évtizedeken át itt élt és alkotott Lukács Dénes 1848-as tüzérőrnagy fia Lukács Ferenc. Méltatlanul kevés szó esik Dessewffy Emilről az MTA tiszteletbeli tagjáról és korábbi elnökéről, aki 16 éves fáradozással, nagy szakértelemmel valódi mintagazdaságot teremtett Büdszentmihályon.
„Gombás András emlékezete” címmel emlékkiállítást nyílik a Vasvári Pál Múzeumban. A múzeumalapító Gombás András 1901. január 16-án született büdszentmihályi család sarjaként (születési helye ugyan Újszász, mivel édesapja akkoriban ott kapott éppen munkát). Iskoláit a büdszentmihályi református elemi iskolában végezte, majd a hajdúnánási református gimnáziumban folytatta. Végül a debreceni Tanítóképző Intézetben szerzett tanítói oklevelet. Ezután hosszú éveken át tanított a helyi református iskolában. A szülőföld iránti szeretete késztette arra, hogy szülőfaluja régészeti, történeti és történeti kutatója, írója legyen. Régészeti kutatásaival megteremtette az alapját a helyi múzeum létesítésének. A község apraja és nagyja gyűjtésével 1963-ban létrehozta a Vasvári Pál Múzeumot, melynek vezetője lett.
A Vasvári Pál Múzeum újra várja a gyerekeket a Manóvilág – Tündérország múzeumi játszóházba október 15- én szombaton 14 órától. A gyerekek manó meséket hallgathatnak és nézhetnek a kiállító termekben és közben Harsányi Tiborné kézműves segítségével csuhé és szalmafigurákat, Kovácsné Botrágyi Mónika alkotópedagógus segítségével pedig tusrajzot készíthetnek. Az ügyesebbek készíthetnek manókekszet, tündérszárnyat, manólámpát. Az elkészült remekműveket mindenki hazaviheti. A nap legérdekesebb programja várhatóan a „keresd a manót” verseny lesz, amit a múzeumkertben az esti órákban rendeznek meg a szervezők. A manókat az elkészített lámpás segítségével kell megkeresni.
2011. október 1. és november 15. között ismét megrendezésre kerül a Múzeumok Őszi Fesztiválja – a Múzeumok Mindenkinek Program országos rendezvénysorozata – a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával. 2010-ben a Múzeumok Őszi Fesztiválját 160 múzeum közreműködésével rendezték meg. A Fesztivál hat hete alatt a résztvevő múzeumok értékes, érdekes, változatos, tartalmas programokkal fogadták látogatóikat. Idén is országszerte várják a látogatókat a múzeumok.
Sajnálattal közöljük minden érdeklődő múzeumbaráttal, hogy a 2011. szeptember 24-25. hétvégére tervezett Szentmihályi Kézműves és Lovas Hétvége elmarad. A rendezvényt két évvel ezelőtt a Szabolcs- Szatmár Bereg- Megyei Múzeumok Igazgatóságához tartozó Vasvári Pál Múzeum lelkes munkatársai hívták újra életre. Célunk az autentikus rendezvény elindításával, Büdszentmihály (ma: Tiszavasvári) népi hagyományainak megőrzése és bemutatása.
A Vasvári Pál Múzeum Borakadémiájának következő vendége szeptember 02-án este a 19 órától a Frittmann Pincészet lesz.. A Frittmann névvel fémjelzett borok családi vállalkozásban Soltvadkerten, a Kunság déli részén fekvő alföldi kisvárosban készülnek. A két testvér, Frittmann János és István , valamint a szűkebb családi kör 1987-óta munkálkodik, végez szőlész, borász és kereskedelmi tevékenységet.
Mozgalmas programmal várja a kultúra és gasztronómia szerelmeseit augusztus 20- 21-én a Vasvári Pál Múzeum Tiszavasváriban. A hosszú hétvége első napi programja 20-án szombaton agrártörténeti géptalálkozóval kezdődik. A mai napig használatos matuzsálemi gépeket (traktorok, aratógép, cséplőgép stb.) tekinthetnek meg az érdeklődők a múzeum előtt található Szentmihály téren. A rögtönzött szabadtéri gépkiállítás mellett a népi hagyományok felelevenítéséről sem feledkeztek meg a szervezők.
Gyermekeknek szóló koncertek, kézműves foglalkozások, rekord mennyiségű palacsinta és nem utolsó sorban persze különféle játszó eszközök várják a gyermekeket és szüleiket a vasárnap, augusztus 21-én a Vasvári Pál Múzeumba a múzeumkertbe és a Szentmihály térre. Szinte napra pontosan egy éve kezdődött a Szabolcs-Szatmár –Bereg Megyei Önkormányzat Múzeumok Igazgatósága Vasvári Pál Múzeumban a „Boróka” elnevezésű TÁMOP 3.2.11./10-1 Nevelési-oktatási intézmények tanórai, tanórán kívüli tevékenységeinek támogatására elnyert múzeumpedagógiai pályázat hivatalos nyitó eseménye.
2011. július 26-ától megváltoztak a muzeális intézmények látogatóit megillető kedvezmények. Szűkül azoknak a köre, akik díjtalan belépésre jogosultak, ugyanakkor új kedvezmények lépnek életbe a családok számára. A szakmai szervezetek képviselői által kezdeményezett jogszabály-módosítás fő oka, hogy az indokolatlanul széles kedvezményezett kör mára fenntarthatatlanná vált, veszélyeztette az intézmények működőképességét. Jelenleg a látogatók csaknem fele ingyenesen, harminc százaléka pedig valamilyen kedvezménnyel látogatja az intézményeket, amelyeknek ugyanakkor az ingyenes jegyek után is meg kell fizetniük az áfát.
[Első] << Előző 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Következő >> [Utolsó]