Emlékkiállítás a múzeumalapító tiszteletére

„Gombás András emlékezete” címmel emlékkiállítást nyílik a Vasvári Pál Múzeumban. A múzeumalapító Gombás András 1901. január 16-án született büdszentmihályi család sarjaként (születési helye ugyan Újszász, mivel édesapja akkoriban ott kapott éppen munkát). Iskoláit a büdszentmihályi református elemi iskolában végezte, majd a hajdúnánási református gimnáziumban folytatta. Végül a debreceni Tanítóképző Intézetben szerzett tanítói oklevelet. Ezután hosszú éveken át tanított a helyi református iskolában. A szülőföld iránti szeretete késztette arra, hogy szülőfaluja régészeti, történeti és történeti kutatója, írója legyen. Régészeti kutatásaival megteremtette az alapját a helyi múzeum létesítésének. A község apraja és nagyja gyűjtésével 1963-ban létrehozta a Vasvári Pál Múzeumot, melynek vezetője lett.

A közel 50 éves múltra visszatekintő intézmény vezetése 2008-ban döntött úgy, hogy a múzeumalapító emlékére díjat hoznak létre, s minden évben egy olyan személyt jutalmaznak vele, aki sokat tesz a térség kulturális fejlődéséért, a közgyűjtemények közötti kapcsolatokért, valamint munkájával önzetlenül segíti, a Vasvári Pál Múzeum gyarapodását. Születésének 110. évfordulója tiszteletére most emlékkiállítás nyílik, amelyben a több évtizedes munkásságát tárgyak, írásos dokumentumok, korabeli fotók, enteriőrök, segítségével mutatja be az október 28-án nyíló és december végéig megtekinthető időszaki kiállítás. A kiállítást lánya Balogh Lászlóné Gombás Ilona nyitja meg, de beszédet mond Dr. Legány András nyugalmazott főiskolai tanár a Vasvári Pál Múzeum Baráti Kör Egyesület elnöke.