Sydneyből is jöttek emlékezni

Idén második alkalommal rendezték meg május 12-19. között a Kabay János Emlékhetet a Vasvári Pál Múzeumban, Tiszavasváriban. Az egy héten át tartó programsorozattal emlékeztek a település világhírű szülöttjére, a feltaláló kémikusra Kabay Jánosra, aki a két világháború közötti időszakban létrehozott világszabadalmának köszönhetően alapjaiban változtatta meg az orvostudomány addigi állását fájdalomcsillapítás területén.

Az idei emlékhét minden korosztály számára kínált programot. Az emlékhét nyitó eseményén két napon át több mint nyolcszáz fiatalt kápráztatott el a Csodák Palotája utazó kiállítás és játszóház Vasvári Pál Múzeum előtti Szentmihály téri rendezvénysátorban. A Magyarországon egyedülálló látványos, szórakoztató, tudományos játszóház egyedi módon mutatta be a természet törvényeit, a fizika csodálatos és meghökkentő világát. Hétfőn látványos kémia és fizikai bemutató, míg kedden térségi kémia vetélkedő várta a fiatal generációt. Az emlékhét szerdai napján ünnepi megemlékezést tartottak a feltaláló szülőházánál valamint törzsgyári épületnél, annál az épületnél ahol 1927-ben megkezdte működését a gyár. Az ünnepséget megtisztelte jelenlétével Dr. Karakó László országgyűlési képviselő, aki ünnepi beszédében méltatta Kabay munkásságát. Az országgyűlési képviselő emlékeztetett arra, hogy Kabay igazi lokálpatriótaként szülőfaluja az egykori Büdszentmihály (ma Tiszavasvári) iránt mindig elkötelezett volt és az itt élő embereknek kívánt jövőképet és munkát adni. Dr. Karakó László elismerően szólt a Vasvári Pál Múzeum munkásságáról is, akik napjainkban példamutató szervezéssel emlékeznek meg évről-évre a város kiemelkedő személyiségeiről, az általuk végzett tevékenységekről. Ugyan ezen a napon nyílt „ALKALOIDA” címmel a világhírű gyógyszergyár történetéből emlékkiállítás. Az emlékhét zárónapján tudományos disputa várta az érdeklődőket, ahol előadást tartott dr. Jekő József a Nyíregyházi Főiskola tanára, Dr. Simon Csaba a kémia tudomány kandidátusa. A szervezők legnagyobb örömére az emlékhét után néhány nappal meglátogatta a Vasvári Pál Múzeumot John Oltvanyi azaz Oltványi József, Kabay János Sydneyben élő unokája.

További képek a galéria menüpont alatt!