Krisztus közöttünk! Van és lesz

A Tiszavasvári Ruszin Kisebbségi Önkormányzat 2010 őszén alakult meg a helyhatósági választások alkalmával. A magyarországi ruszinok vagy magyarországi rutének a Magyar Királyság 13 nemzetiségének egyik keleti szláv nemzetisége volt. A mai Magyarországon a ruszinok főleg Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, Szabolcs-Szatmár- Bereg megyében valamint a fővárosban élnek. Létszámuk a magukat ukránoknak vallókkal együtt kb. 6000 fő lehet. A ruszinok máig őrzik a görög katolikus vallási hagyományaikat és sajátos népi kultúrájukat, így mindmáig sikeresen megmaradt a ruszin nemzeti öntudat is.

A Tiszavasváriban élő ruszinok az önkormányzati munka mellett szeretnék megrendezni kulturális napjukat, valamint az utókor számára bemutatni néphagyományaikat. Ennek első lépéseként a helyi Vasvári Pál Múzeumban április 20-án mutatnak be közös időszaki kiállítás keretében 18. századi ortodox és görög keleti szentiratokat és könyveket a szolnoki Damjanich János Múzeum gyűjteményéből, valamint a Tiszabüdi Görög Katolikus Egyházközség kegytárgyait. A kiállítást Telenkó Bazil néprajzkutató nyitja meg. Az időszaki kiállítás május 15-ig tekinthető meg.