Szentmihályi fonó- ahogy régen vót…

Büdszentmihályon (ma: Tiszavasvári) kora tavasztól késő őszig a földműves munkával, állat gondozással foglalkoztak. Előkészítették a fonni valót (kendert, lent és gyapjút) biztosították a család számára az élelmet, a pincék, kamarák megteltek télire. A faluban élő földműves emberek életében a legvidámabb, legboldogabb napok a fonókban eltöltött órák voltak. Szentmihályon nem tudják meghatározni azt az évet, amióta fonóházakban gyűltek a fiatalok és az öregek, mert a legidősebb ember is azt mondja még nagyanyáink is jártak november elsejétől húshagyókeddig fonóba, ez ősi szokás volt. Amíg a legények megjöttek a lányok vicceket, tréfás történeteket mondtak, énekeltek, de serényen fontak, hogy teljen az orsó.

Sok leány és legény fonóban találta meg élete párját. Válogathattak a legények, mert sorra vehették a fonóházakat, akárhol elkaphatták a lányok orsóját vagy „gombolygáját”. Ezt a népszokást kívánja fel eleveníteni a Vasvári Pál Múzeum december 08-án szombaton. A rendezvényre a belépés ingyenes, amely technikai okok miatt ezúttal nem a megszokott helyen a múzeum épületében, hanem a Találkozások Háza kamaratermében kerül megrendezésre. Lesz népi ételek kóstolója: görhe, foszlós kalács és még sok finomság. Természetesen a gyerekekre is gondoltak a szervezők, hiszen kézműves és zenés, táncos gyerekprogram várja a kicsiket és a nagyobbakat már kora délutántól. Este táncház és batyus bál várja a mulatni vágyókat.A rendezvény a TÁMOP 3.2.3./A-11/1 Építő közösségek” - „ Útilapu- láss a szemeddel, alkoss a kezeddel,járd a lábaddal! című - pályázat keretében valósulhat meg.